Jírovický areál

Po staletí žila v Jírovicích nedaleko zámku Konopiště rodina Šeborových, která vlastnila prosperující mlýn, pole, lesy a nějaký čas provozovala i malou cihelnu. Neodmyslitelnou součástí hospodářství a pomocníkem při každodenní tvrdé práci byl vždy alespoň jeden kůň. Dějiny si ale s rodinou po 2. světové válce, jako s mnoha jinými, krutě pohrály. Majetek se do jejích rukou vrátil až po desítkách let útrap.

Tehdy jsme poprvé na toto krásné hospodářství narazili i my a byla to láska na první pohled. Přesně takové místo jsme si vysnili. Zájemců bylo sice mnoho, ale zafungovalo „koňské kouzlo“. Když si majitelka vyslechla, že zde chceme vybudovat jezdecký areál, rozhodla se pro nás. Dostali jsme tak příležitost navázat na tradici poctivé práce trvající od 14. století. Věříme, že jsme ji využili. Důkazem jsou pro nás i každoroční návštěvy bývalé majitelky a její spokojený pohled na fungující areál. Paní Ingeborg Šeborová, za všechno Vám nesmírně děkujeme.

V souladu s přírodou

V roce 2011 vznikl v Jírovicích na ploše 8 hektarů moderní jezdecký areál. Při jeho navrhování a výstavbě jsme uplatnili Hančiny a Tomášovy mnohaleté zkušenosti z „koňského světa“. Velmi důležité pro nás bylo celý areál citlivě zasadit do okolní přírody a historického prostředí. Zakládáme si na funkčnosti a maximálním komfortu pro koně, jejich majitele a jezdce. Ve stájích máme 24 boxů pro naše koně a koně klientů. I když, klienti asi není to správné slovo, jsme spíše dlouholetí partneři a přátelé.

Stáj je přímo propojená s krytou halou, která poskytuje jezdeckou plochu 20 × 60 metrů. Celá jedna stěna haly nabízí volný výhled do okolní přírody. Celý rok si tak na čerstvém vzduchu užíváme scenérii, která jako by vypadla z Monetovy slavné imprese La Nympheas. Do toho na našem rybníku, který napájel už ve 14. století zdejší mlýn, kvákají žáby, hlasitě o sobě dávají vědět kachny nebo volavky a čas od času pleskne o hladinu kapr. Naši koně si tak už od prvních tréninků výborně zvykají i na různé ruchy během závodů.

Hned vedle haly je kolotoč pro šest koní, venkovní jízdárna a také denní pracovní výběhy – z toho jeden o rozloze 2 hektary, jehož přirozené hranice lemují potoky.

Zakládáme si na rodinném prostředí. Nejen pro to, že jezdecký areál je náš domov. Snažíme se, aby se zde stejně cítili i naši kolegové a majitelé koní. Pokora, úcta a respekt se u nás nedostávají jen našim čtyřnohým přátelům, ale všem lidem, kteří k nám vstoupí hlavní branou.